Hoş geldiniz

Merhaba Genç Arkadaşlarım,

Öncelikle kendimi biraz tanıtmakla başlayayım dilerseniz. 1973 yılında İstanbul’da doğdum. Tüm eğitim hayatımı İstanbul’da tamamladım. 1991 yılında üniversiteye devam ederken iş hayatına atıldım. Bilişim sektöründe çeşitli görevlerde çalıştım. Bu sene iş dünyasında 30 yılımı tamamlamış olacağım. Yani birçoğunuz daha dünyaya gelmemişken ben çalışma hayatıma başlamıştım.

Küçüklüğümden beri hep çalışmak, üretmek ve bu dünyaya bir şeyler katma hayalim vardı. Bizim zamanlarda kız çocuklarının okumasının gereği daha iyi anlaşılmış, kadınların iş hayatında var olması daha fazla önem kazanmaya başlamıştı. Benim yaşımda birçok kişi çok iyi hatırlayacaktır ki bizler özellikle annelerimiz sayesinde meslek sahibi olmaya ve çalışmaya çok teşvik edildik.

Bilişim sektöründe başlayan iş hayatıma, hiç sektör değiştirmeden bugüne kadar geldim. İlk iş hayatıma başlarken üniversitede okuyordum ve çalıştığım ilk iş yerime stajyer olarak başlamıştım. Çok heyecanlıydım ve iş hayatı hakkında hiçbir şey bilmiyordum.

İnternetin henüz icat edilmediği dönemlerde Apple Center METRO (O zamanlar Apple mağazalarına bu ad veriliyordu.) firmasında santral görevlisi olarak işe başlamıştım.

Geriye dönüp baktığımda, bu iş ve sektör benim bilinçli bir seçimim değildi. Ama 30 yıldır aynı sektörde çalışarak istikrar konusunda fena sayılmadığımı söyleyebilirim, değil mi? 🙂

“O dönemde çalıştığım yöneticilerim aynı öğretmenlerim gibiydiler. Bana bildikleri, benim merak ettiğim her şeyi hiç bıkmadan usanmadan öğrettiler. İşte o zamanlarda ben de kendime bir söz verdim.”

İş hayatımda öğrendiğim tek şey, mezun olduktan sonra esas öğrenim hayatının başladığıdır. Çok değerli ve konusunda çok başarılı insanlarla çalışma fırsatım oldu. Stajyer olarak girdiğim firmada 7 yıl çalıştım, tabii ki birçok farklı pozisyonda :). O dönemde çalıştığım yöneticilerim aynı öğretmenlerim gibiydiler. Bana bildikleri, benim merak ettiğim her şeyi hiç bıkmadan usanmadan öğrettiler. İşte o zamanlarda ben de kendime bir söz verdim ve dedim ki “Ben de ilerde yeterli tecrübeyi kazandığımda işe yeni başlayan, meslek seçimi konusunda kararsız veya ne yapacağını bilmeyen tüm gençlere yol göstermeye çalışacağım, onlara yardımcı olacağım”. Ve inanın, bu sayede hayatlarına dokunduğum ve bugün çeşitli kademelerde çalışan arkadaşlarımın başarıları ile gurur duyuyorum.

Ve şimdi de uzun zamandır hayalini kurduğum bu platformda ayda iki kez sizlerle de birçok konuyu paylaşacağım, sizlerden gelen sorulara tek tek cevap vereceğim.

O zaman “Hepimiz bu sohbetlere hoş geldik!” diyelim mi?

Tuğba Şişik Reis

2022 yılı itibarıyla profesyonel hayatta 31 yılımı tamamlıyorum. Amacım kariyer hayatım boyunca yaşadıklarımdan yola çıkarak sizlere ilham olabilmek ve tecrübelerimle katkı sağlayabilmek. Devamını oku…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir