Siz Siz Olun, SİZ OLUN

Hafta sonu Japonların “Oubaitori” felsefesi ile ilgili yazılar okudum. (Okunuşunu ben de zor öğrendim. ?)

Bu motive edici inanışa göre, kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine sizi benzersiz kılan niteliklerin farkında olmalı ve yalnızca kendi yolculuğunuza odaklanmalısınız.

Eminim birçoğunuz çocukluğunuzda veya ergenliğinizde aileleriniz tarafından başka çocuklarla sıklıkla kıyaslandınız. ? Başka çocukların daha uslu, daha çalışkan veya daha becerikli olduğunu duydunuz. ? Merak etmeyin, ben de duydum. Hiçbiri önemli değil, kulaklarınızı tıkayın. İnanın, yıllar sonra, kıyaslandığınız hiçbir şeyin veya hiç kimsenin bir önemi kalmayacak. ?

Sakın bu kıyaslamayı siz kendinize yapmayın. Herkesin iyi birtakım meziyetleri olduğu gibi yapamadığı, sahip olamadığı şeyler de var. Herkes kendi içinde özeldir ve tektir.

Ben hep diyorum ki neyi iyi yapıyorsanız onu daha nasıl yapacağınıza odaklanın. Özellikle iş hayatında kendinizi başkalarıyla asla kıyaslamayın. Örneğin, çalışma arkadaşlarınızdan biri tüm öğrenim hayatı boyunca çok iyi okullarda okumuş, hatta yurtdışında üniversite bitirmiş olabilir. Evet, bu çok önemli ve büyük bir artı; ama yeterli değil.

Siz kendinizce daha vasat bir eğitim hayatına sahip olabilirsiniz. Kendinizi onunla kıyaslamak yerine nerede çok iyi olduğunuza bakın. Ne yetenekleriniz varsa onları geliştirin.

“İş hayatım boyunca sadece iyi okullar bitiren kişilerin çok başarılı olduğunu gördüm.” dersem kocaman bir yalan söylemiş olurum size.

Eğitim almak, eğitimi tamamlamak çok önemli. Hele günümüzde yapacağınız işin eğitimini almadan devam edebilmeniz, hatta başlayabilmeniz çok zor. Ama sadece eğitim almakla da işi tamamlayamıyorsunuz.

Hayat bir yolculuk diyoruz ya, o yolculukta devamlı ama devamlı kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Eğitim öyle belli bir dönemle sınırlı değil anlayacağınız.

İnsanların yaşadıkları hayatları bilemezsiniz. Bir insanı tanırken size neyi ne kadar anlatıyorsa o kişi hakkında o kadar bilgimiz oluyor. Bu sebeple kendinizi hiçbir zaman bir başkasının hayatına göre değerlendirmeyin.

Dış görünüşünüz, yaşamınız, aileniz, arkadaşlarınız sizi siz yapan değerler. Her insan sadece bir tane. Bir eşi benzeri de yok.

Özellikle sosyal medya üzerinden insanların yaşamlarını gerçek sanıp onlar gibi olmak hedefiniz olmasın. Sosyal medya üzerinde çoğu insan gerçeğini yansıtmıyor. Dedim ya, neyi anlatıyorsa o kadarını biliyoruz. Bilgi amaçlı, hoş vakit geçirmek, bir şeylerden haberdar olmak dışında çok da anlam yüklemeyin bu mecralara.

Bir zamanınız olduğunu unutmayın. Başkalarıyla kendinizi kıyaslamak, gideceğiniz yolda kendinizi sabote etmenin en basit yoludur. ?

Hele çok çalışmadan zengin olan bir iki kişinin hayatı sizin hedefiniz olmasın. Kaç tane genç bu uğurda kaybolup gidiyor, bir bilseniz. 

Etrafınızda kendinize rol model olarak aldığınız kişileri çok iyi belirleyin.

Aklınızın bir köşesinde şu mutlaka olsun: Çalışmadan, emek vermeden hiç kimse başarılı olamadı.

Hedefleriniz olsun. Hedefi olmayan gemi ilk fırtınada darmadağın olur. Hayat bir yolculuk, hem de uzun bir yolculuk. Bu yolculuk esnasında her şey şahane olmuyor, olmayacak da. İnsan hatalar yapıyor yaşadığı sürece. Burada hata yapmamak değil, hatada ısrar etmeden ders çıkarmak meziyet. ?

Birçok gençle bir arada olma fırsatım oluyor. Birçoğu daha 17-18 yaşlarında dış görünüşlerini nasıl değiştireceklerine odaklanmış ve bir dizi estetik operasyondan geçmişler. ? Bir insanın sadece dış görünümüyle bir şeyleri başaracağını düşünüyorsanız inanın yanlış yerdesiniz, hem de çok yanlış bir yerde.  Hemen o yerden hızlıca uzaklaşın. Öyle bir hayat olmuyor ve hiç olmayacak.

Ben hayatım boyunca kendi hayatım dışında başka insanların hayatlarına hiç ilgi duymadım. Kendimi kimseyle kıyaslamadım. İnanın samimiyim. Kimin neyi var, nasıl görünüyor, ne yapmış, umurumda bile olmadı. Sadece çok iyi eğitim almış ve almaya devam etmiş insanlardan ilham aldım. Çalıştığım şirketlerde kendim olduğum için fark yarattım. Çok okudum, çok araştırdım. Kendi özelliklerime odaklandım. İyi insan olmak, faydalı insan olmak için çabaladım.

Yolun çok başındasınız. En uzun yolculuğunuz kendinizle olan yolculuğuz olacak. Kendiniz olun, samimi olun, yaptığınız her işe sevginizi ve ruhunuzu katın. Fark yaratın. Hatalarınıza da yanlışlarınıza da sahip çıkın. Sizi siz yapan her şeye sahip çıkın. Düştünüz mü silkelenip tekrar kalkın. Hata mı yaptınız, dersinizi alın ve devam edin. Kendinizi sevin ve kendinizi saygı duyun. Sahip olduğunuz her şey için teşekkür edin.

Bu hayatta en büyük başarı iyi bir insan olarak yaşamak. Siz siz olun, başkası değil.

Tuğba Şişik Reis

2022 yılı itibarıyla profesyonel hayatta 31 yılımı tamamlıyorum. Amacım kariyer hayatım boyunca yaşadıklarımdan yola çıkarak sizlere ilham olabilmek ve tecrübelerimle katkı sağlayabilmek. Devamını oku…

1 yorum

  1. Tuğba Hanım merhaba, farklı sektörler ve farklı pozisyonlarda hem iş hem kendimi arayış süreciyle geçen 45 yıllık hayatım boyunca geldiğim aşamada sıfır noktasından hayata başlıyor olduğunu hisseden biri olarak doğru yolu ve çıkış noktasını ararken internet sayfanızı buldum ve birkaç yazınızı okudum. Öncelikle değerli tecrübelerinizi böyle bir ortamda paylaşıyor olmanızın benim durumumda ya da daha farklı arayışlarda olan kişiler için mutlaka olumlu etkiler yaratacağına, yarattığına inanıyorum. Yazılarınızı fırsat buldukça okumaya devam edeceğim. Hayatımda ilk kez bir yazı için yorum yazmamı da sağladınız. Belki de yeni bir başlangıç yapmaya çalıştığım hayatımdaki etkenlerden bir tanesi de siz olacaksınız. Emeklerinize yüreğinize sağlık. Güzel sağlıklı günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir