Kendinize mektup yazmaya ne dersiniz?

Bu hafta aslında konumuz bambaşkaydı ama madem 2022 yılının son haftasına girdik, ben de 2022 ile ilgili bir iki kelam edeyim istedim. Ben yeni yılları, yeni yaşları, yeni olan her şeyi pek severim. Sanki her şeye sil baştan yeniden başlamak için fırsatmış gibi gelir bana.

Ben de bilirim 31 Aralık gününün 1 Ocak gününden hiçbir farkı olmadığını. ? Ama 20 yaşımdan beri yılın son haftasında mutlaka eski yılı şöyle bir gözden geçiririm. 

Her senenin son haftası kendime bir mektup yazarım, zarfa koyarım ve bir yıl sonra o mektubu o zarftan çıkarır okurum. Neler yazmışım, neleri yapacağım demişim ve neleri yapmayacağım demişim, şöyle bir okurum.☺

“Sevgili Tuğba” diye başlar o mektup ? ve o yıl içinde dileklerimi, hedeflerimi, planlarımı, yapmayı istediklerimi, bırakmayı istediklerimi uzun uzun yazarım. Geçmiş yılın benim üzerimdeki etkisini, nelere üzüldüğümü, nelere sevindiğimi, neler başardığımı veya nerelerde çuvalladığımı anlatırım.

Bir makalede okumuştum: “İnsanın kendisiyle yolculuğu en uzun yolculuktur ve insan yaşadığı sürece asla kendinden vazgeçme lüksüne de sahip değildir.” diyordu.

Az önce geçen yılın mektubunu açıp okudum. Planladığım, hedeflediğim birçok şeyi yapabildiğim için kendime kocaman bir aferin dedim. ?

Kendime kızdığım, keşke bunu başından düşünseydin dediğim şeyler de olmadı değil. ?

Ama önemli olan, hayatımızda iyi ve kötü olan her şeyden almamız gereken dersleri almış olmamız.

İnsanın olduğu her yerde her şeyin olacağını bir kez daha anladım ben 2022’de. Yaşadığım süre boyunca olmaz dememeyi, daha da şaşırmam dememeyi, ne olursa olsun kendine sımsıkı sarılman gerektiğini biliyordum ama 2022 yılı bana bunu pek bir hatırlatmış, yaşatmış.

Özellikle siz gençlerin her yıl kendinize bir mektup yazmanızı öneririm. İnanın size o kadar faydası olacak ki siz bile şaşıracaksınız. Hedefleriniz, planlarınız, hayalleriniz, ne varsa yazın kendinize. 

Bu mektupta en önemli kural kendinize karşı hep dürüst olmak.

Yıllar, aylar, günler o kadar hızla geçiyor ki bir bakacaksınız bugün olması için dua ettiğiniz şeye bir sene sonra olmadığı için şükredeceksiniz. Bunu yaşayacaksınız, eminim.

Sizin dertlerinizi, sıkıntılarınızı, endişelerinizi çok iyi anlıyorum. Ama bilin ki yaşınız kaç olursa olsun bunların sadece konuları değişecek; o endişeler, sıkıntılar, yaşadığınız sürece hep olacaklar.

Hayat uzun bir yolculuk. Ben bu yolcuğumda en çok kendi kayığını kendin çekmediğin sürece bir yere varmanın mümkün olmayacağını öğrendim. Başına gelenlere “Bu benim başıma nasıl gelir?” diye hayıflanmanın sadece sana zaman kaybettiğini öğrendim.

Yaşadığın her ne ise, iyi veya kötü, onu bir tek senin yaşamadığını bilmen, anlaman çok değerli.

Hayatın kendi içinde bir adaletinin olduğuna da inanın. Eşitlik, adalet senin benim sandığımdan çok daha farklı. Sahip olduklarınızın kıymetini anlamanız lazım. Neyi iyi yapıyorsanız onu daha iyi yapmanız lazım. Başkalarının yalan hayatlarına bakıp kendi gerçek dünyanızdan uzaklaşmamanız lazım.

Gelin, 2023’te kendinize bir hedef koyun. Hedefiniz, kendiniz dışında kimsenin hayatına odaklanmadan kendi hayatınıza sahip çıkmak olsun.

Unutmayın, bu hayat yolculuğunda elinden sımsıkı tutacağınız tek kişi kendiniz olacaksınız.

Hadi o zaman, başlayın “Sevgili BEN,” diye mektubunuza.

Hedeflerinizin gerçekleşeceği, sağlıklı, huzur dolu, umut dolu bir 2023 diliyorum ve hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.

2023’te görüşmek üzere…

Tuğba Şişik Reis

2022 yılı itibarıyla profesyonel hayatta 31 yılımı tamamlıyorum. Amacım kariyer hayatım boyunca yaşadıklarımdan yola çıkarak sizlere ilham olabilmek ve tecrübelerimle katkı sağlayabilmek. Devamını oku…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir