Özdisiplin

Bugünlerde en çok kendi kendimizle vakit geçiriyoruz. 2019 yılının sonundan itibaren dünya hastalandı. Hem de öyle böyle değil. Hâlâ iyileşmesi için çok çabalanıyor… Dünya bambaşka planlar yaparken birdenbire durdu, durmak zorunda kaldı. Tam anlamıyla duruyoruz. Bu durma öyle bir durma ki birçok konuda da gerilemeye başladık. Her gün yaptığımız rutin işlerimiz özlem duyduğumuz şeylere dönüştü. Her gün yapmaktan şikayet ettiğimiz bir sürü şeyi özler olduk. Her gün hasta olmadığımıza veya ölmediğimize veya yakınlarımızın hâlâ yaşıyor olmasına şükretmekten başka elimizde bir şey kalmadı…

Ama bu sonsuza kadar sürmeyecek. Bitip geçecek. Peki, bu süreç bitene kadar bizler ne yapabiliriz?

Öncelikle değiştirebileceğimiz ve değiştiremeyeceğimiz konuları iyice anlamamız gerekiyor. Bu durumun değişebilmesi için sadece belirlenen kurallara uymak dışında herhangi bir şey yapamayacağımızı kabul etmemiz gerekiyor. Yoksa her gün kendi kendimizi yemenin dışında elimize hiçbir şey geçmez. Ben bunu fark ettikten sonra biraz olsun rahatladım, tavsiye ederim :). Sonra bu süreçten çıktığımızda dünyanın asla eskisi gibi olmayacağını kabul etmemiz gerekiyor. En başta bu süreçten çıktığınızda çok daha farklı biri olacaksınız. Bu da kesin bilgi, yayalım :). O zaman gelelim bu süreçte neler yapmamız gerektiğine! Bu süreçte özdisiplininizi kaybetmemenin bir yolunu bulmanız gerekiyor. Yani sizi ayakta tutacak, hayata bağlayacak şeylere odaklanmanız gerekiyor.

 • Erken kalkmak, ki bunu yapabilmek için erken yatmanız gerekiyor. Gece gündüz kavramını asla kaybetmeyin.
 • Günlük rutin işlerinizi aksatmadan tekrarlamanız gerekiyor. (Her sabah duş almak, pijama ile dolaşmamak, özbakımımızı yapmamız gibi)
 • Okuyorsanız derslerinizi, çalışıyorsanız işlerinizi zamanında tamamlamak için kendinize planlı bir iş listesi yapmak
 • Sosyal medya kullanımına bir sınırlama getirmek, mesela kendinize kullanma limitleri koymak. Orası yalan dünya, sakın unutmayın!
 • Dengeli ve sağlıklı beslenmek, öğünleri atlamamak, gereksiz çay kahve tüketimi yapmamak.
 • Hareket etmek (Spor yapıyorsanız 10 numara :))
 • Odaklanmak. Yaptığınız işe mutlaka odaklanmak ve dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak durmak
 • Arkadaş çevrenizi tekrar gözden geçirmek. Hayallerinizi ve yaptığınız işleri küçük gören arkadaşlarınız varsa hayatınızdan uzaklaştırmanızı öneriyorum. Bu dönemde bunu yapabilmek daha kolay olacaktır.
 • Negatif ve olumsuz haberlerden ve olaylardan uzak durmaya çalışmak
 • Zaman yönetimi konusunda kendinize hedefler koymak ve zamanı doğru kullanmaya çalışmak
 • İşlerinizi ertelememek. Zamanında ve doğru bir biçimde yapılacak her şeyi tamamlamaya çalışmak
 • Bir de çalışırken sizi rahatlatacak bir müziği arka planda kısık sesle çalmasına izin verirseniz sizi çok motive edeceğini söyleyebilirim.
 • İş dışında sizi rahatlatacak bir hobi edinmenizi özellikle tavsiye ederim. Kitap okumaktan, müzik dinlemekten bahsetmiyorum. Bildiğiniz ciddi ciddi bir iş edinmenizi öneriyorum. Mesela maket gemiler yapmak gibi… Belli mi olur, belki günün birinde hobiniz işiniz olur.
 • Ve ne olursa olsun gülümsemek 🙂

Tüm bunlar geçecek ve yukarıda da belirttiğim gibi hiçbirimiz aynı kalmayacağız. Bu durumun bizleri olumlu değiştirebilmesi için özdisiplin konusuna dikkat etmemiz gerekiyor. Her konuda yanımızda olan, ömür boyu hiç değişmeyecek biri varsa o da kendimiziz. Bazı konularda zorlansak da alışkanlıklarımızı değiştirmek bizlerin elinde.

Sevgiyle kalın…

Tuğba Şişik Reis

2022 yılı itibarıyla profesyonel hayatta 31 yılımı tamamlıyorum. Amacım kariyer hayatım boyunca yaşadıklarımdan yola çıkarak sizlere ilham olabilmek ve tecrübelerimle katkı sağlayabilmek. Devamını oku…

2 yorum

 1. Özdisiplin olunca herşey ama herşey olur…

  Veeee biz değiştikçe dış dünya değişir..
  Değişime insan kendisinden başlamalı.. şartlar ne olursa olsun… mutluluk çok uzakta değil kendi içimizde.

 2. Merhaba Tuğba hanım. Pandemi dönemi için öyle bir yazı yazmışsınız ki, ben yaz tatili dönemindeki çocuklar için de, kapasitesinin altında çalıştırılan kişiler için de benzer maddelerle geçerli olabileceğini düşünüyorum. Biraz geç buldum yazıyı ama bence ısıtıp ısıtıp yenilebilir(okunabilir) tatta olmuş. Mahalle ağzıyla özetleyecek olursam tam olarak SALMAMAK LAZIM kendimizi demişsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir