Lider mi yönetici mi?

Yaşadığımız dönemde tüm dünyada birçok farklı yönetici görebiliyoruz.

Bu kişiler; şirketleri, kurumları, hatta devletleri yöneten kişiler olarak aslında farklı farklı özelliklere sahipler. Hepsinin görev ve sorumlulukları çok ağır. Yöneticilerin ortak birçok özeliği olduğu gibi ayrışan birçok özelliği de var.

Ben 30 yıllık iş hayatımda birçok yönetici ile çalıştım. Kendim şu anda yönetici olsam da yine bağlı olduğum bir yöneticim var.

Çalıştığım yöneticilerimi düşündüğümde onlardan birçok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Kendime örnek aldığım özelliklerinin yanında gözlemlediğim ve yanlış olduğunu düşündüğüm birçok konuda kendime “Bunları asla yapmayacağım.” dediklerim de oldu.

Şimdi bu yazımda her yöneticinin aslında iyi bir lider olmadığını sizlerle paylaşmak istiyorum. İş hayatınız boyunca birçok farklı yönetici ile karşılaşacaksınız. Bunların iyi veya kötü olduklarını yaşayarak tecrübe edeceksiniz. Ama lider ruhlu bir yöneticiyi anında fark edeceğinize de emin olabilirsiniz. Yöneticiler ile liderler arasında belirgin farklılıklar vardır. Gelin sizlerle bunlara bir göz atalım.

Liderler,

 • Bildiklerini tecrübelerini çalışanları ile paylaşırlar.
 • Kazanılan her başarının bir ekip çalışması sonucunda olduğunu vurgularlar.
 • “Ben” değil “biz” olmayı tercih ederler.
 • Yarışları hep kendileriyledir.
 • Ekibindeki kişileri kendi yerlerine yetiştirmeyi hedeflerler ve çalışanlarını rakip görmezler.
 • Ekip ruhuna, motivasyona inanırlar.
 • Şirket çıkarlarını savunurken ekip çıkarlarını mutlaka gözetirler.
 • Üst yönetim ile alt yönetim arasında doğru bir iletişim zinciri oluşturmaya çalışırlar.
 • Kendilerine güvenirler ve ekibin de kendini güvende hissetmesini önemserler.
 • Çözüm odaklıdırlar.
 • İletişime önem verirler. Nazik ve saygılıdırlar.
 • İlham verirler.
 • Adildirler.

Her yöneticinin yukarıdaki özellikleri taşımadığının sizler de farkındasınızdır.

Hayattaki hedeflerimizden biri de her ne işi yapıyor olursak olalım o işin en iyisini yapmak olmalıdır. Hayat yolculuğumuzda karşımıza liderlik özelliği olan yöneticiler çıkabileceği gibi, bunların tam tersi insanlarla da çalışmak zorunda kalabiliriz. İyi örneklerden öğrendiklerimizin yanında kötü örneklerden de birçok şey öğrenebiliriz. Hatta laf aramızda, kötü tecrübeler insanı daha da geliştiriyor. Tecrübe ile sabittir 🙂

Şans işte burada devreye giriyor. Yolunuzun liderlik özelliği olan yöneticilerle kesişmesini diliyorum…

Tuğba Şişik Reis

2022 yılı itibarıyla profesyonel hayatta 31 yılımı tamamlıyorum. Amacım kariyer hayatım boyunca yaşadıklarımdan yola çıkarak sizlere ilham olabilmek ve tecrübelerimle katkı sağlayabilmek. Devamını oku…

1 yorum

 1. Merhaba Tuğba hanım. Kamuda çalışıyorum. Yönetici ve lider demişsiniz, ben bir de idareci kavramını eklemek isterim. Sadece idare eden, günü kurtaran, yeniliklere kapalı olmasının altında kontrolü kaybetme, eksikliği ortaya çıkma ve bilgi olarak yetişememe düşüncesi yatan kişilerden bahsediyorum. Bana, yönetici biraz daha iş ve görevleri yürütebilen bir kişi gibi gelirken, idareci sıfatlı bir üst amir varsa işimiz çok zor gibi geliyor. Maalesef kamuda da bol bol idareci var. Saygılarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir