İş hayatında takdir etmeyi bilmek

Bugün sizlerle önemli bir konu hakkında sohbet etmek istiyorum: İş hayatında takdir etmenin ve edilmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle, iş hayatında özellikle insanların birbirlerinin başarılarını alkışlamaları ne yazık ki sıklıkla göreceğiniz bir durum değil. Sizlerin çok kullandığı sosyal medya hesapları üzerinden de bunu çok güzel test edebilirsiniz.

İnsanların yayımladıkları güzel şeyleri beğenmek, onlara destek olmak, onları bir iki satırla kutlamak, insanlar için çok zor hale geldi. Bu bizim zamanımızda da azdı ama şimdilerde herkes amansız bir rekabet, bir kıskançlık içinde, bir bahane bulma peşinde.

Bir arkadaşının başarısına sevinmek, onu tebrik etmek, onun sevincine ortak olmak, iyi insan olmanın en önemli özelliklerinden biridir. Hayatınızda sevdiğiniz insanlar olacağı gibi elbette sevmedikleriniz de olacak ama onların kötülüklerinden mutlu olmaya başladıysanız bu onlar için değil sizin için çok tehlikelidir. Aman dikkat!

Hayatınız boyunca kendinizle yarışmanın, kendinizi aşmanın, sahip olduklarınızla mutlu olmayı becermenin peşinde koşun. Bir başkasının yaptığı güzel şeyleri takdir edip ilham alın. Onun adına sevinmeyi öğrenin. 30 yıldır iş hayatında şunu çok iyi gözlemledim ki bir başkasının kötülüğünü isteyen veya başkasının kötülüğünden beslenen hiç kimse asla başarılı olamıyor.

Başarı iyi bir işe sahip olmak veya çok para kazanmak değildir. İnsan etrafından saygı ve sevgi görmek istiyorsa bunu önce kendi yapmalıdır. Sevinçler paylaştıkça artar, üzüntüler paylaştıkça azalır. İş hayatınız hayatınızın en önemli bölümü. İş arkadaşlarınızla yeri gelecek ailenizden arkadaşlarınızdan daha fazla zaman geçireceksiniz. Onlarla yarışmayın, onlara karşı sevgi dolu olun, bir iki yanlış insan asla diğer tüm doğru insanları kaybetmenize neden olmasın.

İyiler olduğu kadar kötüler de olacak. Her yerde olacaklar, her zaman olacaklar. Ama siz iyiliklere odaklanın. Etrafına ışık saçan, enerji verenlerden biri olun.

Herkesin alkışlanmaya, yüreklendirilmeye ihtiyacı var. Sizin ne kadar varsa emin olun herkesin o kadar var. Hayatınızın amacı iyi iş arkadaşlıkları biriktirmek olsun. Çok çalışın ve arkadaşlarınıza yardımcı olmaktan asla kaçınmayın. Bir arkadaşınız çok güzel bir şey mi yaptı? Onu ilk alkışlayan, onu ilk paylaşan siz olun. Hayatta iyiliğe sımsıkı sarılın.

Bu dünyanın en zengin insanları güzel dostluklar biriktirmiş, yastığa başını koyduğunda huzurla uyuyan insanlardır. Bu tecrübe ile sabittir. ?

Önünüzde çok uzun bir hayat var. Çok çalışın, işinizi sevin ve sahip olduğunuz her şeyin kıymetini bilin.

Sevgilerimle…

Tuğba Şişik Reis

2022 yılı itibarıyla profesyonel hayatta 31 yılımı tamamlıyorum. Amacım kariyer hayatım boyunca yaşadıklarımdan yola çıkarak sizlere ilham olabilmek ve tecrübelerimle katkı sağlayabilmek. Devamını oku…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir