Umudumuz var bizim

Uzun zamandır ne okuduğumdan bir şey anlıyorum ne de tek bir satır yazı yazmak içimden geliyor.

Son zamanlarda özellikle de COVID ile başlayan kötü bir döneme girdik. Hep bir endişe hali, hayatımızın en basit rutinlerinin lüks haline gelmesi, sevdiklerimizden ve arkadaşlarımızdan uzak yaşamak hepimizi farklı farklı etkiledi. Her birimiz kendimizle hiç kalmadığımız kadar baş başa kaldık. Hasta olma endişesi, hayatımızı veya sevdiklerimizin hayatlarını kaybetme korkusu ve gelecek kaygısı hepimizi bambaşka insanlar haline dönüştürdü. En son ülkemizde olan bitenler özellikle siz genç arkadaşlarımızı çok yordu.

Hepimiz yorulduk aslında.

Fakat bu olumsuzluklara kapılıp kendimizi iyice dipsiz bir kuyunun içine çekmeye devam mı edeceğiz yoksa silkelenip “Hadi bakalım, devam!” mı diyeceğiz?

Her yaş grubuyla benzer konuşmalar yapıyorum. Ne olacak? Ne yapacağız? Cevap hepimizin kabul etmesi gerektiği kadar basit:

Kalkacağız. Silkeleneceğiz.

Önce elimizden ne geliyorsa en iyisini yapmaya çalışacağız. Eğer öğrenciysek öğreneceğimiz maksimum bilgiyi hedefleyeceğiz, alacağımız en yüksek notu alacağız. Çalışıyorsak daha fazla çalışacağız. Elimizdeki işin en iyisini yapmaya, daha iyi şeyler üretmeye odaklanacağız. Çok okuyacağız. Çok araştıracağız. Etrafta olan biten olumsuzluklara kapılarak şikâyet etmeyip şikâyet ettiğimiz her şeyi düzeltmek için ne yapacağımıza odaklanacağız. Bir hayvanın başını okşayacağız, nedensiz sebepsiz ağaç dikeceğiz. Bir çocuğun yaşama sevincine katkı sağlayacağız, yerlere çöp atmayacağız, tabağımıza yiyeceğimizden fazla yemek almayacağız, doğayı ve hayvanı koruyacağız, bir yaşlının karşıdan karşıya geçmesine veya elindeki poşetleri taşımasına yardım edeceğiz, sokaklara atılan çöpleri gördüğümüzde onları alıp çöpe atacağız, çok kitap okuyacağız, kimseye söylenmeden yaşamaya çalışacağız, çok ama çok çalışacağız.

Hayatımızın anlamını maddesel şeylerde aramayacağız. Sağlığımızın kıymetini bileceğiz, boşa elektrik ve su harcamayacağız, büyüklerimize saygı duyacağız, küçüklerimizi seveceğiz. Sabah hiç tanımadığımız biriyle karşılaştığımızda gülümseyip günaydın diyeceğiz.

Biz değişirsek dünya değişir. İyilik yaptıkça etrafımız aydınlanır. Gülümseyerek yaşarsak yüzümüz asılmaz. Ağız dolusu kahkaha atacağız. Daha çok fıkra anlatacağız, daha çok karikatür okuyacağız. Daha çok seveceğiz. Doğduğumuz bu toprakları vatan yapan, bayrağımız için canlarını hiçe sayan atalarımız için çok çabalayacağız. Sorunun değil çözümün bir parçası olacağız. Her şeye ve herkese inat, hep iyi olmayı seçeceğiz. Gülümseyeceğiz. Hiç kimsenin yaşama sevincimizi çalmasına izin vermeyeceğiz.

Dünya döndükçe hep iyiler ve kötüler olacak, çalışkanlar ve tembeller olacak. Biz iyi olmayı seçeceğiz, çalışkan olmayı seçeceğiz.

Kendimiz için, sevdiklerimiz için, gelecekteki çocuklarımız için ve bu ülkeyi bize emanet eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için asla pes etmeyeceğiz.

Yapacağız arkadaşlar. Çok çalışacağız ve hep beraber ülkemiz için, kendimiz için, sevdiklerimiz için en iyisini yapacağız. Bizim umudumuz var…

Tuğba Şişik Reis

2022 yılı itibarıyla profesyonel hayatta 31 yılımı tamamlıyorum. Amacım kariyer hayatım boyunca yaşadıklarımdan yola çıkarak sizlere ilham olabilmek ve tecrübelerimle katkı sağlayabilmek. Devamını oku…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir